آخرین بروزرسانی: یکشنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۹

تحلیل تیزر تبلیغاتی شرکت نایک

نوامبر 8, 2020

یکی از راههای رسیدن به نتیجه مطلوب پس از پخش تیزرهای تبلیغاتی این است که محتوای تبلیغ مستقیما توسط کالای تبلیغ شده به ذهن مخاطب حمله نکند، بلکه خلاقیتی در ساخت تبلیغ به کار برده شود که مخاطب از دیدن تبلیغ لذت ببرد. این امر خود باعث استقبال مخاطب از کالای مورد نظر میگردد.

به همین دلیل تولیدکنندگان جهانی تیزرهای تبلیغاتی به سمت روشهای خلاقانه تری در حرکت هستند که متاسفانه این سبک از خلاقیت هنوز به طورکامل در تبلیغات جهان سوم به چشم نمی خورد.

یک تیزر تبلیغاتی خلاقانه بهترین روش برای جذب مخاطب و ارتباط وی با صاحبان کسب و کار و صنایع می باشد. قاعدتا به تعداد سازندگان تیزرهای تبلیغاتی باید ذهن خلاق وجود داشته باشدمگر اینکه شخص به کپی کاری عادت کرده باشد.

به طور مثال امروز به بررسی تیزر تبلیغاتی از شرکت نایک میپردازیم، شرکتی کاملا شناخته شده و معتبر که همچنان در زمینه تبلیغات خلاق پیشتاز است:

تیزر تبلیغاتی Nike که در آپارات و یوتیوب موجود است.

Brand:    Nike 

Creative Agency:    Wieden & Kennedy

Media Agency:    Razorfish

شرکت نایک ویدئویی برای تبلیغ محصولات ورزشی مربوط به رشته بسکتبال ساخته که در آن روال کار به این صورت پیش میرود :

یک بسکتبالیست در حال صحبت کردن است که تصویر به دوران کودکی او برمیگردد.بسیار عقب، جایی که او راه رفتن را کم کم آغاز میکند. موزیک استفاده شده در این تیزر ریتمی تند و هیجانی دارد و با حرکات تمرین کردن بازیکنان بسکتبال در ویدئو هماهنگی دارد و حس رقابت و حرکت به سمت جلو را در مخاطب ایجاد میکند.

زمان این تیزر تبلیغاتی دو دقیقه است اما به دلیل جذابیت و همچنین ریتم موسیقی آن مخاطب گذر زمان را حس نمیکند و از تبلیغ خسته نمیشود.

در ادامه با رویاها و تصورات کودکی بسکتبالیست نسبت به آینده همراه میشویم و شکست ها ، موفقیت ها ، پیشرفت ها و رکود را با او در زمانی کوتاه دنبال میکنیم. که این مسئله باعث درگیر شدن مخاطب با ویدئو میشود، مخصوصا مخاطبین بازار هدف که بسکتبالیست ها هستندکه هر کدام به شکلی در طی زندگی خود با این چنین مسائلی رویرو بوده اندو این باعث ایجاد حس همذات پنداری و برانگیختگی احساس درآنه میگردد.و این خود دقیقا نقطه موفقیت این تبلیغ است.

یک نکته خیلی مهم در این تیزر تبلیغاتی این است که به هیچ عنوان به محصولات ورزشی شرکت نایک اشاره مستقیم نمیشودو حتی آپشن های محصولات مطرح نمیشود، فقط لباس و کفش بازیکنان بسکتبال توی ویدئو ، تولید شرکت نایک است. به همین دلیل این ویدئو بسیار جذب کننده است و بیننده را تشویق میکند آن را تا آخر دنبال کند.