آخرین بروزرسانی: یکشنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۹

نکاتی پیرامون تبلیغات محیطی خلاقانه

دسامبر 8, 2020

در ای مقاله به نکاتی پیرامون تبلیغات محیطی خلاقانه اشاره میکنیم

تبلیغات محیطی تنوع زیادی دارند اما در ایران بیشتر با بیلبورد شناخته میشوند. شما نظرتان راجع به بیلبوردها ی تبلیغاتی که در سطح شهر میبینید چیست؟ مثلا بیلبوردهای شیپور، آچاره، اسنپ، تپسی، بیمه ها و … آیا شما را جذب میکنند یا اصلا برایتان جذابیتی ندارند؟

تبلیغات محیطی هزینه بر است و میزان بازخورد آن نزد مخاطبان را نمیتوان بررسی کرد پس باید در طراحی آن ها نهایت خلاقیت و دقت به کار گرفته شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد وگرنه انگار که پول خود را دور ریخته اید.

خلاقیت

متاسفانه در بیلبوردهایی که ما در سطح شهر میبینیم، خلاقیت، در بازی با کلمات خلاصه میشود و یا نهایتا استفاده از فضای باز اطراف بیلبورد به شکلی که مثلا یک سوم سوژه عکس از تابلو بیرون زده است.

یکی دیگر از راه های مثلا خلاقانه استفاده از تابلوهای چند نوبتی است که در ابتدا پیامی بدون اینکه نام برند در آن نوشته شده باشد در بیلبورد به نمایش در می آید و بعد از چند سری عوض شدن طرح بیلبورد متوجه میشویم که این تبلیغ متعلق به چه چیزی است. مانند طرح کردن یک معما که در بیلبوردهای بعدی به جواب آن خواهیم رسید.

اگر می خواهیم طرحی خلاقانه بر یک بیلبورد ثبت کنیم باید ایده ای داشته باشیم که هیچکس تا کنون ارائه نکرده باشد.ایده های تکراری با رنگ و لعاب جدید خیلی زود خسته کننده میشوند.

قانون شش ثانیه طلایی

مخاطب در هنگام خواندن بیلبورد در حال حرکت است پس زمان زیادی برای دیدن بیلبورد ندارد.به طور متوسط میتوان گفت مخاطب ما ۶ ثانیه زمان برایدریافت پیام روی بیلبورد دارد.این یعنی طراح تبلیغات ۶ ثانیه فرصت دارد تا روی مغز مخاطب تاثیر بگذارد.

این کار ساده ای نیست و باید واقعا خلاقیت به خرج بدهد تا بتواند توجه مخاطبان را جلب کند.

میتوان به جای استفاده از کلمات ، عملا پیام را به نمایش گذاشت. اکنون چند نمونه خارجی و ایرانی را با هم مقایسه میکنیم تا علت عدم استقبال مخاطبین ایرانی از تبلیغات محیطی به خاطر کمبود خلاقیت را بهتر درک کنیم.

تبلیغات محیطی -کانون تبلیغاتی ایوانک
تبلیغ برای رای ندادن به ترامپ با استفاده از نام و نام خانوادگیش بدون حروف اضافه ای

تبلیغات محیطی -کانون تبلیغاتی ایوانک
تبلیغ علیه خشونت علیه کودکان بدون هیچ کلامی پیام رو به صورت عملی میرسونه

تبلیغات محیطی -کانون تبلیغاتی ایوانک
تبلیغ ایرانی شرکت بیمه که مثلا بسیار طنزپردازانه طراحی شده

تبلیغات محیطی -کانون تبلیغاتی ایوانک
اجناس در تبلیغات شیپور برای شما دلبری میکنند شاید بخریدشون

بیلبورد تبلیغی موفق یا ضد تبلیغ؟

بیلبورد با توجه به تبلیغ در رسانه های چاپی میتواند مخاطبین بیشتری را به خود جلب کند ولی نباید فراموش کنیم که محتوا نقش بسیار مهمی اینجا ایفا میکند. بیلبورد هم مانند تمام تبلیغات شمشیر دو لبه ای است که میتواند اثر مثبت بر کسب و کار شما داشته باشد یا همانند یک ضد تبلیغ برای شما عمل کند و این مشکل فقط و فقط با خلاقیت برطرف میشود.

ویلیام برن یکی از کارشناسان زبده تبلیغات میگوید: متفاوت نبودن در تبلیغات خودکشی محسوب میشود. بعضی برندها خود را از بیلبوردها حلق آویز میکنند اما برای بعضیها هم سکوی پرتابی است برای شناساندن خود به مخاطب.