آخرین بروزرسانی: یکشنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۹

چگونگی ساخت تبلیغات موفق

دسامبر 15, 2020

چگونگی ساخت تبلیغات موفق مقاله ای است که امروز به آن خواهیم پرداخت.

طراحی کردن تبلیغی که بتواند مشتری را جذب کند کار آسانی نیست البته منظورم این نیست که کار سخت یا غیرممکنی است. اتفاقا اگر نکات و اصول مهم کار را رعایت کنید ،بسیار نتیجه بخش خواهد بود.

در محیط دیجیتال امروز روش ها و سبک تبلیغات بسیار متنوع و در حال تغییر است. شاید وقت آن باشد که از تبلیغات سنتی فاصله بگیریم و به روش های نوین رو بیاوریم.

برای ساخت یک تبلیغ موفق در هر سبکی شامل تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات رادیویی، تبلیغات صنعتی، تبلیغات محیطی، تبلیغات اینترنتی و … موارد زیر را حتما مدنظر داشته باشید:

۱-شناخت مشتری

ابتدا مشتری مورد نظر خود را شناسایی کنید . ممکن است سوژه تبلیغ شما برای گروه وسیعی از مخاطبان جالب باشد ولی تنها زیرمجموعه خاصی ازین گروه طالب محصول یا خدمات شما خواهند بود. آنان را شناسایی کنید و اطلاعات خود را در مورد آنان افزایش دهید. مخاطب هدف (که گاها بازار هدف نیز نامیده میشود) را برای خود توصیف کنید و در مورد او این سوالات را از خود بپرسید.

۱-سن 

۲-جنس 

۳-مکان زندگی(شهر یا روستا)  

۴-میزان درآمد 

۵- سلیقه مخاطب

۲-ارتباط مخاطب با محصول

بعد از پاسخ دادن به این سوالات به این مسیله بپردازید که رابطه مشتری مورد هدف با محصول شما چگونه است. برای این امر به این سوالات پاسخ دهید: ۱آنها چه موقع از محصول یا خدمات شما استفاده میکنند؟   2 آیا به ان نیاز مداوم دارند یا در مواقعی خاص به آن نیازمندند؟  3آیا برای استفاده به آموزش نیاز دارند یا خیر؟  پاسخ این سوالات نیز شما را گامی به جلوتر هدایت خواهد کرد.

۳-رقابت در بازار

حالا به این فکر کنید که چگونه تبلیغ شما میتواند تبلیغات رقبایتان را به چالش بکشد و مشتری را به سما شما جذب کند. بر روی تفاوت های محصولتان با محصولات رقبا تمرکز کنید و ویژگی های بیشتری که نسبت به دیگران دارید. یا حتی این ویزگی ها را باید تولید کنید تا مخاطب بین این همه رقیب شما را انتخاب کند. باید راهی بیابید که مشتری ها را به سمت خود بکشانید.

۴- استراتژی

با توجه به پاسخ تمام پرسش های بالا و جمع بندی که اکنون شما از مشتری، رقبا و بازار دارید. اکنون وقت آن رسیده که برای خود یک استراتژی بسازید. ساخت استراتژی کار آسانی نیست اما با کنار هم گذاشتن اطلاعات و توجه به سه اصل مهم : شرکت(شما)، مشتری (هدف شما) و رقبا میتوانید استراتژی صحیحی برای خود ایجاد کنید.

۵- شعار تبلیغاتی ماندگار

یک شعار در حد ۶ تا ۷ کلمه که بتواند نظر مشتری را به خود جلب کند و او را متقاعد سازد که در این بازار شما را انتخاب کند.

در این شعار رعایت موارد زیر میتواند به موفقیت شما کمک کند: قافیه، بازی با کلمات ، استعارات طنز، ویدئو یا تصاویر خلاقانه.

وقتی تبلیغ شما شعاری را از تبلیغ دیگری تقلید میکند ، نمیتواند در ذهن ها ماندگار شود. زیرا مخاطبان از این عبارت کلیشه ای خسته و اشباع شده اند. مهم این است که مخاطب با دیدن تبلیغ شما چه احساسی دارد نه اینکه چه فکری میکند. اگر احساسش به برند شما مثبت باشد، موفق شده اید.زیرا در بیشتر مواقع احساس افراد است که تصمیم میگیرد چه محصولی را بخرند و یا از خدمات کدام برند استفاده کنند.

خنداندن مشتری شما را دوست داشتنی تر میکند و این همراه با اعتماد است. برای رسیدن به موفقیت در جذب مشتری ها به یاد داشته باشید که تصاویر یا ویدئو شماچه احساسی در مخاطب ایجاد میکند و با شناسایی که از قبل از مخاطب خود بدست آوردید،انتخابی درست داشته باشید. مثلا باید توجه بچه ها را در چندین سطح جلب کنید و در  آنها ایجاد هیجان کنید از جمله رنگ ، صدا و تصویر.

جوانان طنز را میپسندند و تحت تاثیر هم سن و سالهای خودشان قرار میگیرند.و بزرگسالان بیشتر به کیفیت و ارزش توجه میکنند. پس تصویری انتخاب کنید که در خاطره ها بماند. غیرمنتظره بودن در عین سادگی بسیار جوابگو خواهد بود.